3_systemy_wymiany_rowerow

Systemy wynajmu rowerów

Systemy wynajmu rowerów- jak sama nazwa wskazuje- polega na wypożyczaniu takowych na określony czas i na określonych warunkach, ale dlaczego ludzie tak chętnie poń sięgają? A no dlatego, iż rowery własne i tradycyjne ich użytkowanie to:

- ryzyko bycia okradzionym,

- konieczność regularnej konserwacji,

- konieczność ewentualnej inwestycji w zamienne części rowerowe,

- konieczność posiadania miejsca do przechowywania.

W zamian za to możemy natomiast odwiedzić miejsca takie jak wypożyczalnia rowerów w warszawie i skorzystać z powyższego systemu, nie martwiąc się o nic, tylko jeżdżąc, jeżdżąc i jeszcze raz jeżdżąc. No dobrze, ale…

 

Jak to się wszystko zaczęło?

Najwcześniejszy program wypożyczania sprzętu rowerowego w Europie został stworzony w roku 1965 w Amsterdamie, w ramach którego (bezpłatnie) wykorzystywano rower do jednej podróży, po czym przekazywano go kolejnemu chętnemu. Następnym był system wypożyczania do celów publicznych we Francji, uruchomiony w 1974 i stanowiący europejski prototyp sprawnie funkcjonujących działań tego typu, a co najciekawsze, trwa on do dziś, wypożyczając rowery używane kolejnym pokoleniom (aczkolwiek na nieco innych warunkach, aniżeli te czterdzieści lat temu). Jeszcze inny przykład stanowi wypożyczalnia rowerów z 1993, funkcjonująca w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Cambridge, która wykorzystywała całą flotę rowerów- w efekcie końcowym skradzionych.

Oczywiście to tylko przykłady, ponieważ sprzęt rowerowy jest wypożyczany dziś na całym świecie, zaczynając od krajów europejskich, a na odległych rejonach bliskiego wschodu kończąc. Zresztą, i nasz kraj nie jest tu żadnym odstępstwem, a wręcz przeciwnie, olbrzymia ilość ludzi poń chętnie sięga, co potwierdzają wypożyczalnie rowerów w Krakowie, Poznaniu, Opolu, Rzeszowie, Wrocławiu i oczywiście w Warszawie.

 

Dwa rodzaje wypożyczalni

Jeśli chodzi o rodzaje systemów wynajmu, jakie do tej pory się wykształtowały, należy tu wspomnieć o dwóch, czyli o systemie komercyjnym oraz o systemie niekomercyjnym. Rozróżnienie jest dość proste, ponieważ bazuje na własności prywatnej i zwiększaniu zysków (w przypadku wypożyczalni komercyjnych) lub na podległości samorządowej lub nawet rządowej i działaniu w celu zrównoważenia transportu (w przypadku wypożyczalni niekomercyjnych). Oczywiście, tak jak to już w biznesie bywa, rowery używane warszawa z wypożyczalni komercyjnych są lepsze jakościowo, posiadają ubezpieczenie oraz cechują się trwałym oznakowaniem, dlatego klienci- pomimo drogości- sięgają właśnie raczej poń.

Leave a Reply

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>