Rowerem po zmroku

Jazda na rowerze to wiele radości, ale po zmroku sport ten staje się naprawdę bardzo niebezpieczny. Na drodze rowerzysta jest bowiem bardzo mało widoczny i często nawet podczas jazdy po dobrze oświetlonych miastach niebezpieczeństwo jest bardzo duże. Najlepiej unikać tego typu wypraw, ale jak wiadomo szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdzie dni są coraz krótsze jazda po zmroku może nam się zdarzyć niejednokrotnie. Na tę okoliczność trzeba się więc bardzo dobrze przygotować.

Nie jest tutaj ważne czy mamy rowery używane hurt, czy nowe, dobrze wyposażone rowery to zawsze należy mieć na sobie odblaskowe ubranie. W sklepach można bez problemy kupić specjalne kamizelki z odblaskami. Taką kamizelkę zakładamy na nasze ubranie i z pewnością będzie nas widać już z bardzo daleka. Oprócz tego ważne jest oczywiście także oświetlenie roweru. Tutaj podobnie jak w przypadku samochodów obowiązują pewne zasady, czyli z przodu musi być światło koloru białego, a z tyłu czerwonego. Jeśli chodzi o tylne światła to warto zaopatrzyć się w takie, które mają możliwość ustawiania migania. Jak dowodzą bowiem badania, gdy kierowca widzi migające i poruszające się światło to zaczyna podświadomie zwalniać, gdyż nie wie po prostu co znajduje się przed nim. Światła tego typu dostępne są dosłownie w każdym sklepie rowerowym oraz nawet hipermarkecie. Z przodu montujemy oczywiście lampkę światła białego. Lampka ta nie tylko będzie oświetlała nam drogę, ale również pojazdy nadjeżdżające z przeciwka nas dostrzegą. To światło także jest niezwykle ważne, gdyż możemy stać się ofiarą potrącenia, gdy samochód z przeciwka wyprzedza inny pojazd i po prostu nas nie widzi.

Sam rower warto oczywiście zaopatrzyć także w odblaski dodatkowe. Bardzo ważne są światła odblaskowe na pedałach, gdyż te nieustannie się poruszają przez co są dużo lepiej widoczne. Jeśli nie mamy tego typu akcesoriów, a potrzebujemy poruszać się rowerem to każda wypożyczalnia rowerów Warszawa powinna w swojej ofercie posiadać sprzęt dostosowany do jazdy nocą. Warto skorzystać z tego typu sprzętu i czuć się bezpiecznie na ulicy nocą. W końcu nasze życie powinno być przecież najważniejsze.

Jeśli często jeździmy na rowerze po zmroku warto zainwestować także w kierunkowskazy na rower. Urządzenie to jest mało przydatne za dnia, ale nocą kierowcy mogą naprawdę nie dostrzec tego, że wysuwamy rękę do skrętu i tragedia gwarantowana. Na koniec nie zapomnijmy także o zdrowym rozsądku. Jazda nocą z pewnością powinna być bardziej spokojna i należy zapomnieć o jakiejkolwiek brawurze.

http://urbanlife.pl/

Leave a Reply

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>