Co nowego czeka rowerzystów tej wiosny

Ponieważ wiosnę czasem czuć już nawet w powietrzu to z pewnością wielu rowerzystów już intensywnie zaczyna szykować się nowego sezonu jazdy na rowerze. Wraz z pierwszymi ciepłymi dniami na naszych drogach pojawia się bardzo wiele rowerzystów co dla kierowców często okazuje się być ogromnym szokiem powodującym bardzo tragiczne w skutkach konsekwencje. Co więcej pod koniec zeszłego roku pojawiły się zupełnie nowe przepisy ruchu drogowego kierowane do rowerzystów. Z pewnością nie każdy je jeszcze poznał, a przecież nieznajomość przepisów także może doprowadzić do bardzo tragicznej kolizji.

Nowe przepisy o ruchu drogowym dla rowerzystów w głównej mierze poprawiły sytuację rowerzysty na drodze. Dają mu one dużo więcej praw i przywilejów co z pewnością nie przypadkiem do gustu kierowcom, ale z pewnością znacząco poprawi bezpieczeństwo bezbronnego rowerzysty na drodze. Przepisy tyczą się także głównie warunków miejskich, a szczególnie tych dużych miast, gdzie rowerzystów z roku na rok jest coraz więcej. Nie tylko my kupujemy sobie rowery, ale takie firmy jak wypożyczalnia rowerów Warszawa są dziś na porządku dziennym, a więc duża ilość rowerzystów na ulicach miast wymusiła nowelizację przepisów ruchu drogowego. Z pewnością jedną z większych zmian jest możliwość poruszania się rowerzysty środkowym pasem ruchu na skrzyżowaniach oraz rondach. Może to powodować utrudnienia w ruchu samochodów, ale z pewnością przyczyni się do poprawy widoczności rowerzysty, a więc także i do mniejszej liczby wypadków.

Na skrzyżowaniach będą pojawiać się także specjalne śluzy dla rowerów. Będzie to wyznaczony kawałek jezdni przed samochodami zatrzymującymi się na światłach. W ten sposób wszyscy ruszający z pod świateł rowerzyści znajdą się przed samochodami co znów poprawi ich widoczność. Do tej pory rowerzysta trzymał się prawej krawędzi jezdni. Śluzy mają także na celu ułatwienie skrętu rowerzysty w lewo na skrzyżowaniu.

Na drogach pojawią się także specjalne pasy dla rowerów znajdujący się przy prawej krawędzi jezdni. Na takim pasie rowerzysta ma pierwszeństwo przed samochodem skręcającym w prawo i rowerzyście jadącym na wprost. Ważne jest także to, że rowerzyści mają już prawo poruszania się po drodze jeden obok drugiego, gdy takie zachowanie nie utrudnia znacząco płynności ruchu samochodów. Mogą oni także poruszać się po chodniku jeśli warunki atmosferyczne na drodze są bardzo trudne i nie ma obok drogi rowerowej ani pasa dla rowerów. Na chodniku jednak rowerzysta nie ma pierwszeństwa przed pieszymi. Po chodniku można się także poruszać, gdy na drodze ograniczenie prędkości jest wyższe niż 50km/h, oczywiście także w przypadku braku dróg oraz pasów dla rowerów. Warto dobrze przyswoić sobie tą wiedzę przed ruszeniem na rower. Znajomość tych przepisów jest oczywiście także bardzo ważna dla kierowców.

Leave a Reply

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>